Heaolu rütmides sügise sülle

Sügis on aeg, mil loodus liigub meile tuttavas, kuid vahel ka ootamatus rütmis – lehed langevad, jahedus imbub õhku, tuuled muutuvad kargemaks ja päevad tasapisi lühemaks. Just nüüd on hea aeg pöörata tähelepanu omaenda rütmidele ja vajadustele, hoides ennast ja märgates teisi.

Meie sügiseses numbris räägime sellest, kuidas muusikateraapia saab abiks olla vaimse tervise probleemide ärahoidmisel ja heaolu toetamisel. Ennetus ja enesehoid on väga olulised tänapäeva kiires maailmas, kus stress ja ootamatused on meie pidevateks kaaslasteks. Vajame loovust ja paindlikkust, et leida sobivaid viise ning rütme muutustega kohanemisel. Improviseerimine muusikateraapias on samasugune dünaamiline kulgemine nagu elu ise – ootamatus ja koostöö põimuvad, luues võimalusi enda märkamiseks ja toetuse kogemiseks.

Erilist tuge ja hoolt vajame ka oma elu esimestes hetkedes ja rütmides, mis võivad olla katkendlikud ja haprad. Õrnad, hoolikalt valitud helid saavad aidata kohaneda välismaailmaga ning luua vajalikku tasakaalu ja turvalisust. Marion Mustingu artikkel keskendubki muusikateraapia olulisusele just enneaegsete vastsündinute intensiivravis, kus toetatakse nii beebi arengut kui ka vanema ja lapse vahelise ühenduse loomist. Tema praktiline kogemus ja süvitsi minev ülevaade RBL-metoodikast pakub olulist teavet, kuidas luua turvaline ja toetav keskkond beebi jaoks kõige kriitilisemal perioodil, andes samas ka vanematele võimaluse aktiivselt osaleda oma lapse tervenemise teekonnal. Toetades hingamist ja südametööd läbi rütmide ja helide saab muusikateraapia abil aidata neil beebidel koos vanematega kohaneda ja kasvada.

Tähelepanu osutame neuroloogilise muusikateraapia ravivõimalustele ja ajuteadusel põhinevatele muusikateraapia tehnikatele, mis aitavad neuroloogiliste haigustega patsientidel taastuda ning oma elu uuesti alustada, õppides taas rääkima või käima. Samuti teeme juttu muusikatehnoloogiast, mille kasutamine võimaldab uudsel ja põneval moel liikuda soovitud eesmärgi suunas. Lisaks heidame valgust Eesti Muusikateraapia Ühingu tegemistele ning koostöö edendamisele riigisektoris, mille eesmärgiks on muutuda üha nähtavamaks ka hämarates koridorides ja sügise halluses.

Loodame, et meie artiklid inspireerivad teid leidma ja hoidma sügistuultes oma heaolu rütme, olgu need siis seotud enesehoiuga, koostöö ja ootamatustega või uute ning habraste elude toetamisega.

Maili Mein, MSc, muusikaterapeut, EMTÜ esimees