Tänavu tähistab Eesti Muusikateraapia Ühing (EMTÜ) oma 35. juubeliaastat. See on oluline verstapost, et vaadata tagasi, hinnata seniseid saavutusi ja seada tuleviku sihte. 

EMTÜ loodi 1990. a 15. detsembril pühendunud teerajajate poolt, kes olid veendunud, et muusika on võimas terapeutiline vahend tervise ja heaolu toetamisel. Kandvaks eesmärgiks sai muusikateraapia spetsialistide ja huviliste ühendamine ning muusikateraapia valdkonna arendamine Eestis (Muusikateraapia Eestis – Eesti Muusikateraapia Ühing). Rajati tugev vundament, millele on saanud toetuda ka järgnevad muusikaterapeutide põlvkonnad. 

Nende pikkade aastate jooksul on ikka jagunud entusiasmi ning leidunud ettevõtlikke inimesi, kes peavad ühingu järjepidevat arengut oma südameasjaks. Välja on kujunenud professionaalne liikmeskond, mis ühendab erineva taustaga muusikaterapeute, luues väärtuslikke võimalusi kogemuste ja teadmiste jagamiseks ning pakkudes rõõmu koos loomisest ja kasvamisest. 

Kus me täna oleme?

Tänaseks kuulub EMTÜ-sse üle 60 spetsialisti, kes panustavad valdkonna arengusse nii kliinilise töö, teadustegevuse kui ka koolituste kaudu. Iga liige on oluline osa meie ühisest teekonnast, iga panus loeb ja mõjutab meie ühist tulevikku. 

Praegu, 35 aastat hiljem, on EMTÜ kujunenud professionaalseks ja usaldusväärseks koostööpartneriks vaimse tervise valdkonnas. Koostöö on meie kasvamise ja arengu alus, sest üksteise toetamine ja ühiste eesmärkide poole püüdlemine võimaldab muusikateraapial ühiskonnas sügavamalt mõju avaldada. Avatus uutele ideedele ja lahendustele aitab meil  kohaneda muutuva ajaga ning leida viise, kuidas muusikateraapia saaks veelgi rohkem inimesi toetada. 

2024. aastal viisime läbi olulise strateegilise planeerimise protsessi, mille raames sõnastasime ühingu põhiväärtused, missiooni, visiooni ja pikaajalised strateegilised eesmärgid.

2025 ja edasi: pilk tulevikku

Meie missiooniks on muusikaterapeutide ühendamise ja toetamise ning muusikateraapia valdkonna tõenduspõhise arendamise kaudu panustada tervema Eesti ühiskonna kujunemisse. Näeme tulevikku, kus muusikateraapia on Eestis riiklikul tasandil tunnustatud, vääriliselt tasustatud, laia kasutust leidev, arenev ja jätkusuutlik teraapiavorm. Soovime jõuda selleni, et muusikaterapeudi tööd väärtustatakse igas vaimset tervist toetavas meeskonnas. Meie eesmärk on tõsta tõenduspõhise muusikateraapia nähtavust ja olulisust Eesti ühiskonnas ning tugevdada ühingu rolli vaimse tervise valdkonnas.

Ühingu 2025. aasta tegevusplaanis on mitmeid olulisi samme. 

  • Üheks suurimaks väljakutseks on praegu magistriõppe puudumine, sest ilma akadeemilise järelkasvuta on keeruline tagada valdkonna jätkusuutlikkust ja arengut. Seepärast oleme seadnud järgmiste aastate eesmärgiks taastada magistriõpe Eestis või luua sobivad koostöövõimalused lähiriikide ülikoolidega. 
  • Muusikateraapia on teenusena osaliselt juba lõimitud riiklikul tasandil, näiteks sotsiaalses rehabilitatsioonis, kuid arenguruumi on veel küllaga, et Eestis muusikateraapia kättesaadavust laiendada. Seega on koostöö süvendamine tervishoiu- ja haridusasutustega jätkuvalt oluline strateegiline eesmärk meie tegevuskavas. 
  • Ühingu 35. tegevusaasta kulminatsiooniks on 15. novembril toimuv muusikateraapia konverents „Kooskõlas” – inspireeriv kohtumispaik, kus eri valdkondade spetsialistid ja praktikud ühendavad oma jõud, et avardada koostöövõimalusi ja pakkuda osalejatele rikastavat kogemust. See on päev, mis toob kokku muusikaterapeudid ja teised loovterapeudid, psühhoanalüütikud, eripedagoogid, psühhiaatrid, pereterapeudid ja paljud teised, et jagada kogemusi, õppida ning ühiselt leida uusi võimalusi muusikateraapia mõju suurendamiseks. Konverentsi eripäraks on töötoad, mida juhivad tandemina muusikaterapeut ja mõne teise valdkonna vaimse tervise spetsialist, luues ainulaadse ruumi interdistsiplinaarseks sünergiaks ja parimate praktikate lõimimiseks. 

Meie ühingu tugevus peitub inimestes – muusikaterapeutides ja meie sõprades, kelle pühendumus ja kirg aitavad muusika tervendaval jõul esile pääseda. Senistest edusammudes rõõmu ja inspiratsiooni ammutades ning lootusrikkalt tulevikku vaadates, liigume üheskoos edasi. Täname kõiki, kes on olnud ja on jätkuvalt osa sellest teekonnast.  

EMTÜ, ikka edasi! Üheskoos ja kooskõlas!

Maili Mein, MSc
muusikaterapeut
Eesti Muusikateraapia Ühingu esimees