Viimastel aastatel on muusikateraapia hakanud leidma üha rohkem rakendust Eesti haridussüsteemis, tuues esile selle positiivse mõju laste arengule. Üks silmapaistev näide on Tallinna Ülemiste Lasteaed, kus alates 2023. aastast on muusikateraapia osa tugiteenustest, pakkudes lastele uusi võimalusi õppimiseks ja eneseväljenduseks. Ülemiste lasteaias on kokku viis rühma, millest kolm on tasandusrühmad, üks sõimerühm ning sügisest loodud pervasiivsete arenguhäiretega laste rühm. 

Muusikaterapeut Triin Žemžurova, kes omandas magistrikraadi loovteraapias ning omab pikaajalist kogemust töös erivajadustega inimestega rehabilitatsiooni meeskonnas, alustas tööd lasteaias, pakkudes lastele mitmekülgseid võimalusi eneseväljenduse, enesetaju, keskendumise, kõnearengu ja enesekindluse toetamiseks. Muusikateraapias kasutatakse TEACCH metoodikal põhinevat tegevustikku PCS piltidega, mis loob struktuuri ja selgust. Teraapia toimub nii vanuselis-arengulistes gruppides kui individuaalselt. Erilist tähelepanu pööratakse keeleõppele, kuna enamik laste emakeel on vene keel ning üleminek eestikeelsele õppele on olnud suur väljakutse. Alates 1. septembrist 2024, läksid kõik Eesti lasteaiad üle eestikeelsele õppetööle ning lastel tuli kohaneda paljude muutustega. 

Muusikateraapia meetodite abil on võimalik muuta õpikeskkond toetavamaks ning lapsed saavad keeleõppeks vajaliku enesekindluse. Selle aja jooksul on loodud lasteaiale ka tunnetustuba, mida kasutavad paljud tugispetsialistid (logopeedid, psühholoog), kellega on tihe koostöö. Erinevad võimalused sensoorsete mängude ja vahendite kaasamiseks teraapiaprotsessi on toonud häid tulemusi laste kõnearengus ja eneseväljenduses.

Muusikateraapia kasutuselevõtt hariduses on äratanud ka avalikkuse huvi, tõestades, et see võib olla väärtuslik täiendus traditsioonilistele õppeviisidele. Tallinna Ülikool tunnustas Ülemiste Lasteaia muusikateraapia algatust kui innovaatilist haridusprojekti, andes sellele Aasta Haridusuuenduse 2024 auhinna. See näitab, et muusikateraapia ei ole pelgalt muusikalis-kunstiline eneseväljendus, vaid ka tõhus õppevahend ja toetusmehhanism laste arengus.

image1.png

Fotol (vasakult): Kristi Klaasmägi (TLÜ haridusinnovatsiooni prorektor), Julia Vetik (Tallinna Ülemiste lasteaia õppejuht), Julia Nikitin (Tallinna Ülemiste lasteaia direktor), Triin Žemžurova (muusikaterapeut), Tiia Õun (Haridusteaduste instituudi direktor). Foto: Piret Räni.

Triin Žemžurova, MSc, muusikaterapeut, EMTÜ liige