Töötan Tondi Koolis muusikaterapeudina seitsmendat aastat. Enamasti toimub muusikateraapia individuaalsete seanssidena, kuid minu juures käivad ka väiksed 2-5 õpilasega grupid. Selle, kas töö toimub individuaalsena või grupi tingimustes, tingib eesmärk, miks õpilane muusikateraapiasse suunatakse. Lisaks teen nädalas mõned muusikatunnid õpilastele, kelle jaoks muusikaõpetaja juures tunnis käimine liialt raske on kas seetõttu, et ta ei suuda grupis viibida või on tal keeruline mõista verbaalset kõnet ja/või tähelepanuga õpetajat jälgida. Siin tulebki mängu vahe muusikaõpetaja ja -terapeudi vahel – muusikaterapeudina lähtun õpilase tugevusest, mille kaudu temaga kontakt luua ja eesmärke saavutama hakata ning ma saan õpilasega vajadusel individuaalselt töötada, muusikaõpetaja võimalused on selles suhtes piiratumad.

Foto (erakogu): Kadri Reinsalu

Tondi koolis õpivad erivajadustega lapsed vanuses 7-18 eluaastat. Igaühe erivajadust arvestades kasutan oma töös palju alternatiivkommunikatsioonina pcs-pilte ja lihtsustatud viipeid, kuid kontakti leidmises lapsega annab tohutu eelise eelkõige helide, muusika, rütmi, vibratsiooni kasutamine. Meie kooli õpilase erivajadused võivad olla väga erinevad, seetõttu saan oma töös kasutada nii kognitiivsete võimete arendamiseks mõeldud tehnikaid kui sensoorse integratsiooni põhimõttel erinevaid tegevusi. Võin õpilasega klaveripalu õppida, roomata muusikat kuulates põrandal, vilepilli puhuda, valgusredeli toel häält tegema julgustada või emotsiooninukkudega vaibal erinevaid pille mängida- tegevuste vaheldusrikkus teebki mu töö nii põnevaks ning mitmekülgseks.

Mul on koolis parajalt suur ruum, kus teraapiat läbi viia, kool on võimaldanud mulle pille ja muid vajalikke vahendeid, mida olen oma tööks soovinud, tean, et Tondi Koolis on muusikateraapial õpilaste jaoks väga tähtis roll ning tunnetan meeskonna toetust. 

Meie koolis on päris suur tugipersonal ning loovterapeutidest lisaks minule veel 2 kunstiterapeuti, kellega kohtume iganädalaselt kovisioonis. Selle pinnalt on hea jagada ühiseid mõtteid, põrgatada teemasid, küsimusi ning saada refleksiooni oma tegemistele. Lisaks teeme õpilase eesmärkide täitmiseks pidevalt koostööd õpilase klassijuhataja ja/või eripedagoogi, füsioterapeudi, logopeedi, tegevusterapeudi vm spetsialistiga, kes vastava õpilasega töötab. Taoline tiimitöö on minu jaoks parim võimalik töötamisviis ning annab teadmise, et erivajadustega laste puhul ongi eesmärgid saavutatavad meeskonnatöö pingutuse järel. Ja et eesmärkideni jõudmine võib olla väga pikaajaline töö, muutused muusikateraapiast lähtudes imepisikesed, mõõdikud nende tähelepanemiseks täpsed ning ette tuleb ikka-jälle olukordi, kus eesmärgid ei ole siiski mingil põhjusel saavutatavad või muutuvad ajas. Ka selle teadmisega peab hakkama saama ning seetõttu tahan tänada võimalust osaleda muusikateraapia grupisupervisioonis Eve Luki juhendamisel, mis annab professionaalset tagasisidet ja kindlust oma tööga ennast hoides jätkata.

Kadri Reinsalu, muusikaterapeut tase 6, EMTÜ liige