Olen muusikaõpetaja ja muusikaterapeut Elva Gümnaasiumis. Kasutan oma muusikaterapeudi teadmisi ja kogemust igapäevaselt muusikatundides 7.-12. klassile. Kuna muusikateraapia on suunatud vaimse, emotsionaalse ja sotsiaalse heaolu toetamisele, siis terapeutiliste võtete abil saab aidata õpilastel toime tulla erinevate probleemidega, nagu ärevus, stress, suhtlemisprobleemid või käitumisraskused.

Enamasti alustan tundi muusikapalaga, mis loob meeleolu, rahustab ja aitab keskenduda. Eriti emotsionaalne ja vabastav tunni osa on muusika kuulamine, see aitab õpilastel mõista ja väljendada oma tundeid, lõõgastuda ja rahuneda. Samuti aitavad eneseväljendamisele kaasa laulmine ja pillimäng.

Foto (erakogu): Merike Allik

Inspireeriv on kaasata erinevaid pillimängijaid õpilasi õppeprotsessis, näiteks lauludele kaasmängus, innustades sellega  ka kaasõpilasi. Samas armastan väga improvisatsiooni, selle potentsiaali õpilastele ja väljendusvabadust. Pillimäng meeldib alati kõigile õpilastele ja on rõõmsat elevust tekitav osa tunnist. Muusikatundides kasutan kindlasti rütmimänge koordinatsiooni ja tiimitöö arendamiseks. Gümnaasiumis saame arutleda muusika üle ja seeläbi leida iseennast.

Individuaalset muusikateraapiat teen koolis nüüdseks viiendat aastat. Koostöös tugimeeskonnaga arutame, millised haridusliku erivajadusega õpilased vajaksid muusikateraapia tuge. Praeguseks on välja kujunenud, et need on I-II kooliastme õpilased, kes õpivad väikeklassides ja kes vajavad individuaalselt lähenemist kas õpiraskuste ületamisel, kognitiivse võimekuse toetamisel, keeleoskuse arendamisel või vajavad emotsionaalset tuge ja enesekindluse jõustamist. Olenemata sellest, kas õpilasele  on pandud  mingi diagnoos, on oluline, et ta saab muusikateraapiast individuaalset tähelepanu, võimaluse olla tema ise, julguse ja oskuse ennast väljendada ja olla turvaliselt hoitud.

Sellel aastal on mul ka grupp nelja 3. klassi poisiga, kellega õpime eelkõige üksteisega arvestama, suhtlema, kuulama, koostööd tegema ja üksteist toetama. Grupis saame arendada sotsiaalseid oskusi, lahendada käitumisprobleeme ja suurendada enesehinnangut. 

Foto (erakogu): Merike Allik

Meie koolis on teraapia korraldatud poolaastapõhiselt, aga vajadusel ka pikemalt. Teraapiaprotsessi lõppedes teen kokkuvõtte individuaalse arengu jälgimise kaardile, tagasisidestan lapsevanematele ja tugimeeskonnale. Koos arutame läbitud protsessi tulemusi ja teeme edasised plaanid. 

Mul on hubane muusikaklass ja selle kõrval väike muusikateraapia ruum. Olen rahul ja õnnelik, et mul on sellised võimalused. Mina terapeudina õpin igast hetkest ja iga päev. Mul on siiralt hea meel, et ma saan tuua rõõmu ja rahulolu oma töö kaudu ning aidata õpilastel mõista oma emotsioone ja nendega toime tulla, olla neile toeks nende arengus ja tuua neid muusikale lähemale.

Foto (erakogu): Merike Allik

Voolisime plastiliinist lemmikloomi, kõigil on kodus oma eriline lemmik. Kõikidel kiisudel on oma iseloom ja talle omane käitumine. 

Foto (erakogu): Merike Allik

Iga pillimees pani oma pilli kõlama just nii, nagu tema lemmik võiks ennast väljendada. Õppisime, et neli pillimeest on kvartett ja viis on kvintett. Pildil kõlab kassikvartett.

Merike Allik, MA, muusikaõpetaja ja muusikaterapeut tase 6