5.09.2024 korraldas Eesti Muusikateraapia Ühing teabepäeva “Muusikateraapia teaduspõhised sekkumised erinevatele sihtgruppidele”, mille eesmärk oli tutvustada Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, Tervisekassa, Töötukassa ja Ohvriabi töötajatele, kuid ka Perearstide ja Õdede Liidu esindajatele muusikateraapia rakendusvõimalusi eri sihtgruppide ja diagnooside lõikes.

Päeva jooksul toimusid ettekanded 10 muusikaterapeudi poolt muusikateraapia teaduspõhistest sekkumistest:

  • ennetuses
  • enneaegsete vastsündinutega
  • laste ja noorte käitumis- ja tundeelu häirete korral
  • palliatiivravis
  • eakate hoolduses (geriaatria)
  • krooniliste haigustega 
  • pervasiivsete arenguhäirete korral sh vähenenud intellektiga kliendid
  • nägemis- ja kuulmispuude ehk meelepuude korral
  • neuroloogiliste haiguste puhul laste ja täiskasvanutega
  • täiskasvanute psüühikahäirete korral
  • noorukite ja noorte täiskasvanutega vanglas s.h suitsiidsus, sõltuvused
  • traumatöös
  • pereteraapias
  • asendus- ja hooldusperede lastega

Teabepäeva korraldamise vajadus tulenes ühingu juhatuse eesmärgist tuua muusikateraapia rohkem nähtavale kogu ühiskonnas, sh näidata, et lisaks kliinilisele sekkumisele on ka väheintensiivsed sekkumised tõenduspõhised ning sihtgruppide lõikes erineva mõjuga. Seda eesmärki aitavad alati hästi täita näited ja kogemused valdkonna ekspertidelt. Nii panidki parimate kogemustega ning kvalifikatsiooniga muusikaterapeudid enda kogemused ja teadmised üheks tervikuks, et seda viia kõige olulisema sihtgrupini sotsiaalvaldkonnas – sotsiaalministeeriumi valitsemisalani. Ettekannetes toodi välja sekkumisviisid ja -tehnikad, sobivus konkreetse sümptomaatikaga ning sekkumiste tulemused. Näidati ka rohkelt erinevaid videomaterjale tööst klientidega. 

Muusikateraapia on täna kättesaadav riikliku rahastusega sotsiaalses- ja tööalases rehabilitatsioonis, ISTE projektis ning KOV-dele sotsiaalministeeriumi poolt eraldatud vaimse tervise teenuste vahenditest. Ohvriabi ja Töötukassa klientidele muusikateraapiat pakkuda ei saa, kuna regulatsioonid eeldavad psühholoogia magistrikraadi olemasolu. Muusikaterapeudil on aga terviseteaduste magistrikraad. Tervisekassa hinnakirjas samuti hetkel muusikateraapiat ei ole, kuigi ühiselt Loovteraapia Ühinguga on taotlusi esitatud mitmel aastal. Seni on rahastamisotsus jäänud vähese tõenduspõhisuse taha. Küll aga on Tervisekassa valdkonda panustanud läbi teaduspõhisuse hindamise. Selleks telliti Tartu Ülikoolilt tervisetehnoloogiate hindamise raport TTH69 „Loovteraapiad laste ja noorukite psüühikahäirete ravis“, mida tutvustati viimases, juunis 2024 toimunud Tervisekassa Tervishoiuteenuste loetelu komisjonis. Seal toodi välja, et muusikateraapia on asjakohane teatud diagnooside osas, kuid praegune Tervisekassa hindamismetoodika ei sobi vähese tõendusega sekkumiste hindamiseks ja toetamiseks. Seega oodatakse Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatusi, mis tooks ka muusikateraapia antud seaduse reguleerimise ulatusse. Tervisekassa komisjon tõi veel välja, et kui arvestada aspekti, et arstide ressurss on piiratud ja kui kasutada madalama intensiivsusega sekkumisi/alternatiivseid teenuseid, siis on muusikateraapia teenuse toetamine Tervisekassa poolt kaalumist väärt. Tegemist on ilmselt kõigi aegade kõige positiivsema eitava vastusega.

Teabepäeva osalejate poolt antud tagasiside jagunes kaheks – ühelt poolt oldi üllatunud, et muusikateraapia võimalused on niivõrd laiad ning muusikaterapeudi erialane ettevalmistus väga laiapõhjaline. Samas vajatakse veelgi enam diagnooside põhiseid kvaliteetseid teadusuuringuid, mis oleks kontrollgrupiga ja piisava valimiga, et põhjapanevaid järeldusi teha. Selliste uuringute läbiviimine on üle maailma üheks valdkonna probleemiks. Kuid siiski suutsid ettekannete tegijad üheskoos teabepäeva ette valmistades kokku panna viimaste aastate olulisimad muusikateraapia valdkonna teadusuuringud ning koostasid uuringute andmebaasi 113 uuringuga. Andmebaasiga saab tutvuda igaüks, kellel selle vastu huvi.

Siiri Viil, MSc, muusikaterapeut (kutse 6), superviseeritav pereterapeut, kogemusnõustaja, Eesti Muusikateraapia Ühingu juhatuse liige, Ojaveere Teraapiakeskuse juht